İSHAL - Bayraklı 3 Nolu Aile Sağlığı Merkezi
İSHAL
18 Haziran 2018 Pazartesi - 15:12
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir

İshalli hastalıklardan korunma

İshalli Hastalıklardan Korunma

Alpay ARIUZMAN TABİP (ENF.HAST.VE KLN.MİKROBİYOLOJİ)

 

İshal; sulu dışkılama, bulantı, karın ağrısı gibi bulgularla seyreden genellikle mikrobik kaynaklı hastalıktır. Birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşse de özellikle yaşlılar, yeni doğanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar gibi gruplarda ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Ülkemizde yaz aylarında seyahatlerin yoğun yaşanması nedeniyle daha fazla görülmekte ve can sıkıcı sonuçlara yol açabilmektedir. Mikrobik ishallerin ortak bulaş yolu genellikle kirlenmiş eller, mikrop içeren yiyecekler ve içme suları ve bunlara neden olan kötü hijyen koşullarıdır.

İshalden Korunmak İçin:

İshalden korunmak için bulaş yollarını engelleyecek önlemlerin en önemlisi, sabun (tercihen sıvı sabunlar) ve su ile el yıkamadır. Yemeklerden önce ve tuvaletten çıktıktan sonra mutlaka eller yıkanmalıdır. Hayvanlarla ve para ile temas, bebeğin alt temizliği sonrası gibi kirlemenin yüksek olduğu durumlardan sonra da ellerin yıkanması gerekir. Ellerimizi sabunla tırnakları ve parmak uçlarını içerecek şekilde en az 20 saniye süreyle yıkamak ve sonrasında suyla durulamak basit ve etkili olacaktır. Sabun ve suyun bulunamadığı durumlarda gözle görünür kirlenme yoksa alkol bazlı el dezenfektanları da kullanılabilir ama her koşulda mümkünse su ve sabun tercih edilmelidir. Özellikle seyahatlerde ishal olduğu bilinen biriyle ortak tuvalet kullanımından ve bu kişinin kişisel eşyalarıyla temastan kaçınılmalıdır. Bu sağlanamıyorsa tuvaletlerin basitçe klorlu su ile temizliği yapılarak kullanılması yararlı olacaktır.

İçme ve kullanım suyuna dikkat…

İkinci önemli nokta içme ve kullanım suyudur. Genellikle iyi klorlama sağlanan yerlerde şebeke suyu hem kullanım hem de içme suyu için en güvenilir kaynaktır. Fakat özellikle seyahatlerde bundan emin olunamıyorsa içme suyu olarak marketlerde kapalı sunulan şişe suyunu kullanmak en iyisidir. Böyle yerlerde buz tüketimine ve diş fırçalarken kullanılacak suyun da temiz olmasına dikkat edilmelidir.

Meyve ve sebzeler bol suyla yıkanmalı…

Diğer bir hastalık kaynağı taze tüketilen meyve ve sebzelerdir. Bu besinleri yıkarken bol suyla durulamadan önce basitçe ılık suda karbonat, limon suyu, sirke gibi doğal dezenfektanlarda 30 dakika yıkayıp bekletmek büyük oranda etkili olmaktadır. Benzer şekilde et ve et ürünlerinde işlem yapılacaksa taze meyve ve sebzelerle ilişkili olmayan temiz yüzeyler tercih edilmeli, işlem öncesi ve sonrasında eller yıkanmalıdır.

Besinleri pişirirken ve muhafaza ederken dikkat!..

Tüketilen besinlerin hijyenik özellikleri de ishal gelişiminin önemli kaynaklarıdır. Kıyma, et, tavuk, yumurta ve deniz ürünleri içeren ürünler yüksek ısıda ve iyi pişmiş şekilde tüketilmelidir. Kaynatılarak pişirilen yemeklerin saklama koşullarına dikkat edilmeli özellikle sıcak mevsimlerde ya sıcak olarak tüketilmeli, bekletilecekse de buzdolabına kaldırılmalıdır.  Ülkemizde özellikle açıkta ve uygun ortamda sunulmayan midye dolma, tavuklu pilav, kelle söğüş vb. ürünlerin mikrop kaynağı olabileceğinden tüketimlerinden sakınılmalıdır.

Süt ve süt içeren ürünlerin pastörize olanları tercih edilmeli, bulunamıyorsa kaynatılmalı ya da kaynatılarak hazırlanmış ürünler tercih edilmelidir. Özellikle bu ürünlerin ülkemizde ishal yanında Brucella (Malta Humması) gibi mikropların da kaynağı olduğu unutulmamalıdır.

Bitki çayları, kefir, yoğurt gibi besinler sindirim sistemini destekler. Sıcak kahve ve alkol gibi içeceklerin mikrop kaynağı olmasa da fazla tüketildiklerinde kendilerinin ishale yol açabileceği unutulmamalıdır. Benzer şekilde gereksiz ilaç kullanımından da kaçınılmalıdır.

2 günden uzun süren ishal…

Bu önlemlere rağmen ishal olunursa hastalığın bol su ve sıvı içiren diyetle bir iki günde geçeceği unutulmamalıdır. Eğer ishal iki günden uzun sürer, birlikte yüksek ateş, baş dönmesi, düşük tansiyon gibi ağır sıvı kaybı belirtileri olursa veya büyük tuvalette kan görülürse mutlaka bir sağlık merkezine başvurulmalıdır

Etiketler : ishal, korunma,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.